Пица Историја

Спротивно на популарното верување , првата вистинска пица била  направена од страна на  античките Грци , кои меселе и печеле големи, тркалезни , рамни лепчиња кои ги премачкувале со маслиново масло и ги покривале со зачини , компири и друг зеленчук.
Повеќето од вас  никогаш нема да го погодат, но пицата првично била храна за сиромашните луѓе , која се продавала  по улиците и не била храна за луѓето од повисоките класи. Во  16 век – Марија Каролина, кралицата на Неапол го убедила  нејзиниот сопруг, кралот Фердинанд IV да дозволи  оброкот пица да се подготвува во кралската рерна.

Сирењето станува основниот додаток  на пицата кон крајот на 1800-тите

Раните верзии на пица немале сирење или домати. Во 1889 година , врвниот италијански PIZZAIOLO – пица мајстор Рафаеле Еспосито додал сирење на пицата специјално направена за кралицата Маргерита. Како резултат на ова,  денес имаме ремек-дело,  познато како пица Маргарита која содржи моцарела сирење , босилек и сос од домати (пелат) –  состојки избрани да ги претставуваат боите на италијанското знаме .
Ова останува како основа и за пицата во Македонија дури и денес. Моцарела кашкавалот се употребува во 80 % од сите продадени пици во светот. Ние во Pizza Portofino од Скопје за нашите пици употребуваме исклучително природен млечен кашкавал моцарела.
Италија избран ниска што се зачувува рецепт на неаполската пица нивните традиционални Неапол .

Занимливи пица факти

picafakti_portofino_01Најдолгa пица
Во 1994 година, пица  Домино во Гватемала направи обид за светски рекорд за најдолг синџир на пица. Синџирот , достигнувајќи 500 метри, беше дониран на локалното население за добротворни цели.

Најголемата комерцијално достапна пица за нарачка
Original Brooks Pizza 2-for-1 во Алберта, Канада прави џамбо џамбо пица “Колосал“ која во моментов е носителот на Гинисовиот рекорд за најголема комерцијално достапна пица. Мерките за џиновската пица се  1 метар ширина и 1,21 м. должина  и обезбедува 108 парчиња. Тоа е околу 1,5 квадратни метри  пица за $ 134,95 долари. Исто така имаат и мини “Колосал“( 69,95 $ ) чии мерки се релативно безначајни 0,91х0,61м.

Најдолгата испорака на една пица се случи во 2004 година, кога една вегетаријанска пица бил доставена од Feltham , Англија во Мелбурн, Австралија, на пат над 10.000 милји. Pizza Portofino доставува само во Скопје!

Најскапата пица е направена од страна на ресторанот DomenicoCrolla и содржрла многу егзотични топинзи, како шкотскиот димен лосос, медаљони од елен,  специјално масло за јадење, сос од најскапите домати, јастог мариниран во најдобриот коњак и  кавиар одлежан во шампањ. Крајната цена на оваа пица постигнала £ 2150 и била продадена на добротворна аукција.

Пицата често ја класифицираат како брза и нездрава храна, но тоа не мора да биде така! Всушност ако пицата е подготвена на вистинскиот начин она може да биде добро балансиран оброк себе со јаглехидрати, протеини, витамини и многу повеќе. Можете дури и да се обидете да си направите домашна пица со тесто од интегрално брашно по ваш вкус и додатоци од свеж зеленчук.