Како и секоја година така и годинава во Мај месец Скопје им нуди богата програма со разноразни настани на своите жители и посетители. Ние ќе издвоиме три за кои сметаме дека се од посебно значење за сите оние кои ќе го посетат Скопје овој месец и бараат нешто екстра што ќе им остане во сеќавање.

Skazi_In_SkopjeПрвиот настан е техно групата Скази

SUN Production Ве поканува на настан кој дефинитивно ќе ja одбележи оваа пролет. Тоа е настапот на една од најголемите музички имиња, најверојатно ним најмногу се восхитуваат љубителите на Psytrance музиката – SKAZI.
Забавата ќе биде лесно препознатлива и запамтена поради употребата на неонски стапчиња кои ќе се доделат на секој гостин а и ќе има исто така, body-art уметници кои ќе сликаат неонски апликации на телата на оние кои ќе го посакаат  тоа.
Датум: 10 Мај 2014 во 23:00ч.
Локација: Expo Center Skopje
Tel: +389 78 399 657

Концерт на Здравко Чолиќ

Бидете дел од спектакуларниот концерт на познатиот пејач Здравко Чолиќ. Во саботата, на 31 мај, посетете ја Арената Борис Трајковски во Скопје, па ќе можете да уживате во звуците на популарните песни на овој пејач кои се омилени за многу генерации.
Датум: 31Мај 2014 во 23:00ч.
Локација: Арена Борис Трајковски
Tel: +389 2 30 89 661

Програма на 42 Мајски Оперски Вечери

Сепак еден од најголемите и најреномирани настани во градот и во земјава се Мајските  Оперски Вечери. Годинешниве, 42 по ред се исполнети со багат репертоар на опери на кои че настапат врвни светски уметници.

Симоне Боканегра – Џузепе Верди / Simon Boccanegra- G. Verdi

Свечено отворање -Премиера – 09.05.2014 / 20:00 (Петок )
Диригент:  Џанлука Мартиненги (Италија) Режисер: Антонио Карло де Лучија (Италија)
НАСТАПУВААТ:
Симонe Боканегра: Борис Трајанов; Амелија / Мариjа Боканeгра: Весна Ѓиновска – Илкова; Јакопо Фиеско: Игор Дурловски; Габриеле Адорно: Ѓорѓи Цуцковски; Паоло Албијани: Владимир Андриќ (Србија); Пјетро: Ернес Ибраимовски; Капетан: Дејан Стоев; Слугинка на Амелија: Марика Поповиќ

Жизел – А. Адам / Giselle – A. Adam

12.05.2014 – 20:00 (Понеделник)
Кореограф: Леонид Лавровски (Русија)
Диригент: Алис Фарнам (Русија)
НАСТАПУВААТ:
Жизел: Алберт: Дину Тамазлакару (Германија); Хиларион: Бобан Ковачевски; Мирта: Ивана Коцевска; Па деде: Билјана Басмаџиева и Иван Бојко (Украина)

ДОН ЏОВАНИ – В. А. Моцарт  DON GIOVANNI – W. A. Mozart

18.05.2014 – 20:00 (Недела )
Диригент: Џузепе Сабатини (Италија) Режисер: Лев Пулиезе (Италија)
НАСТАПУВААТ:
Дон Џовани: Хавиер Ландете (Италија); Лепорело: Алесио Потестио (Италија); Дона Ана: Анџела Низи(Италија); Дон Отавио: Благој Нацоски; Дона Елвира: Џесика Роуз Камбио (Италија); Церлина: Џулија Де Блазис (Италија); Мазето: Итало Проферише (Италија); Комендаторе: Кацухиро Котецу (Италија)

22.05.2014 – 20:00 (Четврток)

ФАУСТ – Ш. Гуно / FAUST – Ch. Gounod

Диригент: Оливер Балабурски Режисер, сценограф и костимограф: Марио Дe Карло (Италија)
НАСТАПУВААТ:
Фауст: Иван Момиров (Бугарија); Мефистофел: Иван Томашев (Србија); Маргарита: Инва Мула (Албанија); Валентин: Франческо Верна (Италија); Вагнер: Драган Ампов; Зибел: Дарко Нешовски; Марта: Марика Поповиќ

26.05.2014 – 20:00 (Понеделник )

ТУРАНДОТ  – Џ. Пучини / TURANDOT – G. Puccini

Диригент: Џанлука Мартиненги (Италија) Режисер: Кузман Попов (Бугарија)
НАСТАПУВААТ:
Турандот: Џована Казола (Италија), Калаф: Руди Парк (Јужна Кореја), Лиу: Валерија Сепе (Италија), Тимур: Елиjа Тодиско (Италија), Пинг: Нико Исаков (Бугарија), Панг: Дарко Нешовски, Понг: Дејан Стоев, Мандарин:Диме Петров, Алтоум: Марјан Николовски, Принцот од Персиjа: Мирослав Митрашиновиќ, Џелад: Јан Кисилев.

31.05. 2014 – 20:00 (Сабота)

АИДА – Џ. Верди / AIDA – G. Verdi

Диригент: Владимир Куленовиќ (Србија/САД) Режисер: Дејан Прошев
НАСТАПУВААТ:
Aида: Силвана Фроли (Италија), Амнерис: Јелена Влаховиќ (Србија), Радамес: Руди Парк (Јужна Кореја), Рамфис: Игор Дурловски, Фараон: Владимир Саздовски, Амонасро: Ристе Велков, Главна свештеничка: Олгица Милевска, Гласник: Марјан Николовски
Солисти на Балетот: Марија Кичевска Шокаровска и Бобан Ковачевски
Настапува Балетскиот ансамбл на МОБ

Управата на Н.У. Македонска Oпера и Балет ги задржува правата на промени во програмата и учесниците.

Ако го посетите Скопје во овој период и претстојувате во некој од Скопските хотели можете во секое време да си нарачате пица од  Pizza Portofino. Ви нудиме превкусни пици и експресна пица достава со Portofino pizza delivery